Czym zajmuje się weterynarz dermatolog?

Weterynarz dermatolog to specjalista, którego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie pierwotnych i wtórnych chorób skóry u zwierząt. Skórne dolegliwości u naszych czworonożnych przyjaciół są dość powszechne i mogą wynikać z różnorodnej przyczyny, takiej jak alergie, pasożyty, zakażenia czy reakcje na pokarm. Wybierając wizytę u weterynarza dermatologa, dajemy swojemu zwierzakowi szansę na skuteczne leczenie.

Weterynarz dermatolog poza podstawową wiedzą weterynaryjną posiada rozległe zdobycze w zakresie dermatologii. Jest to szczególnie ważne ze względu na różnorodność chorób skóry, które mogą dotykać zwierzęta. Zajmuje się on m.in. diagnozowaniem i leczeniem chorób pasożytniczych, bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych, alergicznych a także nowotworów skóry.

Kiedy warto udać się do weterynarza dermatologa?

Jeśli zauważymy u swojego zwierzaka nienormalne zachowanie, takie jak nadmierne drapanie, wycieranie pyszczka o różne przedmioty, częste pocieranie ciała o podłogę czy ściany, mogą to być oznaki problemów dermatologicznych. Inne symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność to m.in.: nieprzyjemny zapach skóry lub uszu, zmienność koloru sierści, nadmierne wypadanie sierści, powstawanie strupów, ranki, wrzodów, rumień, obrzęk czy zmienność tekstury lub koloru skóry.

Zdarza się, że zwierzęta skrywają swoje dolegliwości, zwłaszcza koty są mistrzami w ukrywaniu bólu czy dyskomfortu. Dlatego regularne badania u weterynarza oraz obserwacja zwierzęcia w domu jest niezwykle ważna. Jeżeli zauważyliśmy u naszego pupila któryś z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty – weterynarza dermatologa.

Jaki jest przebieg wizyty u weterynarza dermatologa?

Pierwszy etap wizyty u weterynarza dermatologa to zawsze wywiad, podczas którego lekarz pyta o historię choroby zwierzęcia, dietę, jakie środki i leki były do tej pory stosowane. Następnie przeprowadza dokładne badanie skóry, sierści, pazurów i uszu zwierzęcia. W niektórych przypadkach konieczne może być również pobranie próbek skóry lub sierści do badania. Pobranie próbek jest zazwyczaj bezbolesne i nie wymaga użycia znieczulenia.

Po postawieniu diagnozy, weterynarz dermatolog przystępuje do opracowania indywidualnego planu leczenia. Może on obejmować terapię miejscową, systemową, immunoterapię, a w niektórych przypadkach także interwencję chirurgiczną. Lekarz szczegółowo omawia każdy aspekt leczenia z właścicielem zwierzęcia, aby ten był w pełni świadomy jak długo potrwa leczenie i jakie będą jego koszty.